Olsztyn – stolica Warmii i Mazur, miasto Mikołaja Kopernika, jedno z piękniejszych miast na turystycznej mapie Polski. Położone wśród lasów i jezior, stanowi doskonałe miejsce na wakacje. Lasy i jeziora (jest ich aż 11 w obrębie miasta) to oczywiście jedne z wielu atrakcji turystycznych, które Olsztyn ma do zaoferowania odwiedzającym. Przedstawiamy listę 7. największych atrakcji turystycznych Olsztyna i zapraszamy turystów na wakacje 2014 do tego pięknego miasta.

atrakcje-okolice1. Zamek Kapituły Warmińskiejgłówna atrakcja turystyczna Olsztyna. Wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem był znany wszystkim, Mikołaj Kopernik (w latach 1516-1521). Aktualnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Stała wystawa kopernikowska zlokalizowana jest na krużganku i w sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem Kopernika. Na ścianie krużganka umieszczona jest tablica astronomiczna służąca do wyznaczania równonocy z 1517 r., wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.

Link do strony muzeum TUTAJ

2. Stare Miasto – malownicze i tętniące życiem serce Olsztyna, do którego zaprasza Wysoka Brama (fragmenty murów miejskich z XIV w.). Spacerując uliczkami Starego Miasta napotkamy główne zabytki Olsztyna: XIV wieczną katedrę pw. św. Jakuba, neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z XIX wieku, budynek starego ratusza, który jest obecnie siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz zamek kapituły warmińskiej.

3. Plaża miejska – największe i najbardziej znane olsztyńskie kąpielisko nad jeziorem Ukiel, które ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Plaża miejska jest od ponad roku w przebudowie. Zostanie otwarta już w sierpniu 2014 r. Pływający park wodny (m.in. ze ścianką wspinaczkową), trasy rowerowe, pełniące zimą funkcję tras narciarskich, 10 boisk do siatkówki plażowej, 4 boiska do squasha, baza sportów wodnych wraz z siłownią, sauną, wypożyczalnią sprzętu, plac gier interaktywnych, skatepark… to brzmi zachęcająco. Czekamy z niecierpliwością na otwarcie.

4. Jezioro Długie – jedno z najpiękniej położonych jezior w Olsztynie. Od strony południowej i zachodniej otacza je cywilizacja, od północy i wschodu – las. Brzegi jeziora połączone są mostem (odbudowanym w 2011 roku). To ulubione miejsce spacerowe mieszkańców Olsztyna i turystów, a także miejsce połowów dla wędkarzy. Okalająca jezioro ścieżka rowerowa i piesza zachęca do aktywnego spędzania czasu w atrakcyjnym otoczeniu lasu i jeziora.

5. Kortowonajpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie. Wizytówka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, to tutaj ma siedzibę większość wydziałów i instytucji uniwersyteckich. Kampus zajmuje 230 ha i leży wśród zieleni, między dwoma jeziorami. Większe, Jezioro Kortowskie, ma piękną piaszczystą plażę i oferuje znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Co roku, w maju odbywają się tu juwenalia olsztyńskie, popularnie określane jako Kortowiada.

6. Planetarium – charakterystyczny budynek w centrum Olsztyna ze srebrzyście połyskującą kopułą, drugie co do wielkości planetarium w Polsce, kopuła – 15 m (największe – kopuła 23 m i najstarsze – 1955 r., jest Planetarium Śląskie w Chorzowie). Otwarte w 1973 r., w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Obraz otaczający widza w planetarium jest sterowany na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

Ofertę planetarium sprawdzisz TUTAJ

7. Amfiteatr im. Czesława Niemena – zlokalizowany przy olsztyńskim zamku, może pomieścić 1300 widzów. Amfiteatr jest główną sceną dla letnich  imprez i koncertów odbywających się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego (OLA).

Olsztyńskie Lato Artystyczne 2014 (OLA 2014), kalendarz imprez TUTAJ

Źródło: wikipedia.org