Agroturystyka jest od lat jedną z najchętniej wybieranych form spędzania urlopu w Polsce. Moda na agroturystykę przywędrowała do Polski z Zachodu, gdzie ta forma spędzania czasu wolnego od dawna była bardzo lubiana. Jedną z najbardziej cenionych w agroturystyce lokalizacji jest lokalizacja w bliskim sąsiedztwie lub w samym lesie. Środowisko leśne z leśną fauną, florą i specyficznym mikroklimatem pozwala człowiekowi na relaks i prawdziwy wypoczynek.

Agroturystyka w lesie zalecana jest zarówno dla młodszych jak i starszych urlopowiczów. Zwłaszcza dla tych, którzy większość swego życia przebywają w środowisku miejskim, gdzie na co dzień doskwierają człowiekowi takie niedogodności, jak duże zapylenie powietrza, hałas i charakterystyczny dla życia w mieście ciągły pośpiech.

Agroturystyka w lesie pozwala oderwać się od tych wszystkich uciążliwości współczesnej cywilizacji. Poniżej przedstawiamy propozycję własnej listy 5 największych zalet agroturystyki w lesie. Zapraszamy do komentowania oraz uzupełniania naszej listy.

5 największych zalet agroturystyki w lesie:

  1. Cisza, spokój, relaksujące odgłosy przyrody – szum drzew, śpiew ptaków pomagają się prawdziwie zrelaksować oraz odpocząć i naładować akumulatory na następne parę miesięcy.
  2. Specyficzny mikroklimat lasu – latem w lesie jest chłodniej, a zimą cieplej w porównaniu z otwartą przestrzenią – dodatkowo wpływa na nasze lepsze samopoczucie.
  3. Las to wspaniałe miejsce na spacery, ale również na zbieranie owoców runa leśnego. Grzybobranie, zbieranie malin i innych darów, jakie oferuje człowiekowi las jest przyjemnością zarówno dla dorosłych jak i dzieci, podobnie jak późniejsze przyrządzanie posiłków z produktów leśnych.
  4. Czyste powietrze – wypoczynek w lesie lub jego okolicach to czas na złapanie prawdziwie czystego i świeżego oddechu. W Polsce w aglomeracjach miejskich zanieczyszczenie powietrza jest stosunkowo duże, nawet na tle dużych miast w Europie. Dlatego warto choć raz na jakiś czas pooddychać pełną piersią czystszym powietrzem.
  5. W lesie (i generalnie poza środowiskiem miejskim) czas płynie wolniej, co pozwala się prawdziwie zrelaksować. Wybierając noclegi poza miastem oraz z dala od największych kurortów „uciekamy” przed nienaturalnym tłokiem. Obecnie w miastach wysoka gęstość zaludnienia, która jest jeszcze większa w popularnych letnich kurortach nie pozwala na prawdziwe wyciszenie i odpowiedni relaks.
Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Zapraszamy też do naszego gospodarstwa agroturystycznego położonego w środku rezerwatu przyrody na niezapomniany urlop.

—————————————————————–

Gospodarstwo Agroturystyczne "W lesie" Janusza Malkowskiego
Bartąg (koło Olsztyna) 63
Agroturystyka Warmia i Mazury